România a devenit un lider al NATO pe flancul estic prin asumarea unui rol activ în propria apărare și în securitatea regională, afirmă ambasadorul SUA la București, Excelența Sa Darryl Nirenberg, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru Gândul. Legat de criza politică, diplomatul a precizat că Statele Unite au „deplină încredere” în instituțiile democratice românești „pentru a rezolva aceste probleme”.
Cu doar câteva ore înainte de recepția organizată de Ambasada Statelor Unite la București la 250 de ani de la declararea independenței SUA, reprezentanța diplomatică americană și-a deschis porțile pentru un grup restrâns de jurnaliști români.
SUA transmit României un mesaj de încredere: „Democrația poate fi complicată”
Darryl Nirenberg a acordat, în acest context, primele sale interviuri, la sediul ambasadei, în…
