România și-a asumat o poziție de lider pe flancul estic al NATO/ Legat de criza politică, SUA au „deplină încredere” în instituțiile democratice


România a devenit un lider al NATO pe flancul estic prin asumarea unui rol activ în propria apărare și în securitatea regională, afirmă ambasadorul SUA la București, Excelența Sa Darryl Nirenberg, într-un interviu acordat în exclusivitate pentru Gândul. Legat de criza politică, diplomatul a precizat că Statele Unite au „deplină încredere” în instituțiile democratice românești „pentru a rezolva aceste probleme”.

Cu doar câteva ore înainte de recepția organizată de Ambasada Statelor Unite la București la 250 de ani de la declararea independenței SUA, reprezentanța diplomatică americană și-a deschis porțile pentru un grup restrâns de jurnaliști români.

SUA transmit României un mesaj de încredere: „Democrația poate fi complicată”

Darryl Nirenberg a acordat, în acest context, primele sale interviuri, la sediul ambasadei, în…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *