Președintele SUA, Donald Trump, va impune începând de sâmbătă, 1 februarie, tarife vamale împotriva Canadei, Mexicului și Chinei, ca forme de sancționare din cauza exporturilor de Fentanil și din cauza surplusului comercial, anunță Casa Albă.
Karoline Leavitt, purtătoarea de cuvânt a Președinției Statelor Unite, a catalogat drept ”false” informațiile conform cărora președintele Trump ar fi decis să amâne aplicarea tarifelor vamale.
”Eram cu președintele în Biroul Oval și pot confirma că termenul de 1 februarie avansat de președinte acum câteva săptămâni rămâne valabil. Președintele va aplica mâine tarife comerciale de 25% pentru Mexic, de 25% pentru Canada și de 10% pentru China din cauza exporturilor ilegale de Fentanil, substanță distribuită în țara noastră, ceea ce a omorât zeci de milioane de americani. Acestea sunt promisiunile președintelui și le respectă”, a afirmat Karoline Leavitt, într-o conferință de presă…
