Armata chineză construiește un vast complex imens în vestul Beijingului, despre care serviciile secrete americane bănuiesc că va servi drept centru de comandă pe timp de război, spun foști și actuali oficiali americani, citați de Financial Times.
Analiștii bănuiesc că armata chineză construiesc un fel de buncăr al apocalipsei FOTO SHUTTERSTOCK
Aceștia au dezvăluit că comunitatea de informații americană monitorizează îndeaproape situl, care e prevăzut să devină cel mai mare centru de comandă militar din lume, de 10 mai mare decât Pentagonul. Analiști ai serviciilor de informații au denumit proiectul „Orașul militar Beijing”, au relatat trei surse la curent cu situația.
Imagini din satelit obținute de Financial Times, arată un șantier de aproximativ 600 de hectare, la 30 km sud-vest de Beijing, în care se observă găuri adânci. Potrivit experților militari, acestea vor adăposti buncăre mari menite să-i protejeze pe liderii…
