Un submarin rusesc a armat torpilele împotriva unuia american, în timpul unei întâlniri în Arctica

Presa britanică a
intrat recent în posesia unor informaţii potrivit cărora, în timpul unei
întâlniri în Arctica între un submarin rusesc şi unul american, căpitanul celui
rusesc a ordonat echipajului să armeze torpilele împotriva americanilor.

Rusia dispune de una dintre cele mai puternice flote de submarine. Foto arhivă

Publicaţia nu oferă
foarte multe detalii ale întâlnirii inedite dintre cele două submarine,
precizând doar că ele se aflau în Arctica la un moment dat în primăvara anului
2022, în apropierea datei la care Rusia şi-a început invazia în Ucraina.

Atunci când a
interceptat submarinul american cu propulsie nucleară, căpitanul celui rusesc
le-a ordonat membrilor echipajului să armeze torpilele şi să stabilească ţinta.
La rândul său, căpitanul submersibilului american „a trebuit să decidă dacă să își armeze propriile arme, ceea ce i-ar fi
putut provoca pe ruși să deschidă focul”,
a relatat luni ziarul…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *