20
iun.
Medicii trag un semnal de alarmă cu privire la apa ținută în sticlă de plastic, pe care o consumăm în zilele caniculare. Compuși chimici nocivi se transferă în apă atunci când recipientele de plastic stau în soare, la temperaturi ridicate. Apa la PET poate deveni periculoasă FOTO: pexels Medicul Alexandru Nechifor, specialist în medicină internă și prorector la Universitatea „Dunărea de Jos” din Galaţi, susține că, atunci când apa din sticla de plastic stă mult timp în soare, compuşi toxici se pot transfera în lichid. „Pericolul poate apare atunci când discutăm de depozitarea pe termen lung, chiar și la temperaturi…
