„Iranul nu va mai exista dacă va continua așa”

  • Armata SUA a lansat încă o rundă de atacuri asupra unor ținte iraniene, după ce Iranul a încălcat armistițiul prin atacuri asupra navelor comerciale din Strâmtoarea Ormuz
  • Memorandumul de Înțelegere semnat recent de Trump și Pezeshkian prevedea încetarea totală a atacurilor
  • Trump amenință Iranul că, dacă va continua să provoace SUA, ar putea relua bombardamentele cu toată forța: „Republica Islamică Iran nu va mai exista”

„Forțele Statelor Unite au efectuat atacuri suplimentare asupra mai multor ținte din Iran, pe 27 iunie”, la ordinul Președintelui american Donald Trump, anunță Comandamentul Central al SUA (CENTCOM).

Atacurile SUA au reînceput pe fondul încălcării armistițiului de către Iran, deși Memorandumul de Înțelegere semnat recent de Președintele Trump și de Președintele Iranului, Masoud Pezeshkian, prevedea încetarea totală a ostilităților, redeschiderea Strâmtorii Ormuz și ridicarea…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *