Premierul interimar Ilie Bolojan a participat marți seara la recepția organizată de Ambasada Statelor Unite la București, cu ocazia Zilei Naționale a SUA, eveniment desfășurat în cadrul campaniei „Freedom 250”, prin care Washingtonul marchează 250 de ani de la Declarația de Independență.
Evenimentul a reunit oficiali români, diplomați și reprezentanți ai mediului de afaceri
Seara a fost deschisă de discursul ambasadorului SUA, Darryl Nirenberg, urmat de intervențiile președintelui Nicușor Dan și ale premierului Ilie Bolojan.
În discursul alocuțiunea sa, Ilie Bolojan a vorbit pe larg despre rolul istoric al Statelor Unite, despre valorile care apropie cele două națiuni și despre contribuția americană la securitatea României.
„Sunt onorat să particip la această sărbătoare…
