Afacerea cu revitalizarea IAR-99 seamănă cu cea cu modernizarea MiG-21, cu fregatele cumpărate din UK şi F-16 la mâna a treia din Portugalia. Compromisuri care afectează capacitatea de luptă

Avem echipamente militare la număr, dar ele nu sunt eficiente şi mai degrabă pun viaţa militarilor în pericol decât să fie un argument pentru victorie, scrie Monitorul Apărării și Securității.

Cu fregatele vechi de 40 de ani, care au rămas neînarmate, nu vom descuraja un atac şi nu vom câştiga războaie. Le ţinem mai degrabă să nu spunem că nu le avem. Sunt bune la Ziua Marinei şi la exerciţii şi misiuni pe timp de pace.

MiG-21 Lancer a fost una dintre cele mai grave erori ale Armatei Române. Suntem, poate, singura ţară din Europa care a pierdut un sfert din flota de avioane, cu mulţi piloţi decedaţi, pe timp de pace. Am modernizat MiG-21 că aveam mai multe, în loc de mult mai moul MiG-29.

O să avem trei escadrile de F-16, dar ele nu vor opera niciodată la capacitate maximă, avioanele sunt din generaţie mai veche, cu toate modernizările nu sunt la nivelul unui aparat nou. A fost o situaţie de avarie, pe ultima sută de metri, la…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *