Trei persoane au murit în Franța din cauza caniculei. Meteorologii anunță temperaturi de până la 43 de grade

Trei persoane au murit duminică, 21 iunie, în Franța, cel mai probabil din cauza căldurii extreme. Departamentul Gironde, din sud-vestul țării, se află sub cod roșu de caniculă, iar temperaturile sunt așteptate să se apropie de 43°C.

Cele trei victime, o femeie şi srcoi bărbaţi, au murit srcuminică la srcomiciliile lor

Caniculă/FOTO: Shutterstock

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

News.ro scrie că persoanele aveau vârste cuprinse între 80 şi 95 de ani și locuiau în Gironde.

Astăzi, deplângem moartea a trei persoane în vârstă, cu vârste cuprinse între 80 şi 95 de ani, din Gironde, pe care serviciile de urgenţă o atribuie în prezent acestui val de căldură”, a declarat prefectul departamentului, Sophie Brocas, pentru France 3 Aquitaine, fără a oferi mai multe detalii.

Cele trei victime, o femeie şi doi bărbaţi, au murit duminică la domiciliile lor din localităţile Cenon, Saint-Médard-en-Jalles şi Saint-Jean-d’Illac, la periferia oraşului…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *