Trei persoane au murit duminică, 21 iunie, în Franța, cel mai probabil din cauza căldurii extreme. Departamentul Gironde, din sud-vestul țării, se află sub cod roșu de caniculă, iar temperaturile sunt așteptate să se apropie de 43°C.
Caniculă/FOTO: Shutterstock
News.ro scrie că persoanele aveau vârste cuprinse între 80 şi 95 de ani și locuiau în Gironde.
„Astăzi, deplângem moartea a trei persoane în vârstă, cu vârste cuprinse între 80 şi 95 de ani, din Gironde, pe care serviciile de urgenţă o atribuie în prezent acestui val de căldură”, a declarat prefectul departamentului, Sophie Brocas, pentru France 3 Aquitaine, fără a oferi mai multe detalii.
Cele trei victime, o femeie şi doi bărbaţi, au murit duminică la domiciliile lor din localităţile Cenon, Saint-Médard-en-Jalles şi Saint-Jean-d’Illac, la periferia oraşului…
