Autoritățile din Ohio renunță la programul „Robocop”

Departamentul de Poliție din Dublin, oraș din statul american Ohio, a renunțat la robotul poreclit „DubBot”. 

Este pentru prima oară în istoria Statelor Unite când un robot este „concediat”. „DubBot” a fost implementat în urmă cu un an.

Detalii despre primul „robot polițist”

Departamentul de Poliție din Dublin și-a retras robotul polițist pe 12 mai, după mai puțin de un a. Robotul era însărcinat să patruleze doar într-o parcare a orașului, a spus purtătorul de cuvânt al poliției din Dublin.

Era dotat cu camere video la 360 de grade, capacități de comunicare bidirecționale și cu un buton de apel de urgență. Putea să facă legătura între solicitanți și dispeceri de urgență.

Robotul era menit să prevină criminalitatea, să sprijine operațiunile poliției și să ofere sprijin suplimentar polițiștilor.

Motivul pentru…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *