Vicepreședintele SUA JD Vance nu mai efectuează deplasarea în Elveția vineri, 19 iunie, așa cum fusese stabilit inițial, unde urma să participe la semnarea unui memorandum de înțelegere cu Iran.
Vicepreședintele SUA JD Vance foto: EPA EFE
Un purtător de cuvânt al Casei Albe a explicat că decizia are la bază aspecte logistice nerezolvate, în contextul pregătirii următoarei etape a negocierilor.
Oficialii americani au subliniat că echipa de negociere este pregătită să se deplaseze imediat ce programul va permite desfășurarea discuțiilor tehnice.
„În acest moment, vicepreședintele nu pleacă în această seară. Vom reveni cu detalii imediat ce există o actualizare clară privind pașii următori. Așteptăm începerea discuțiilor tehnice cât mai curând posibil”, a transmis Casa Albă, potrivit CNN.
JD Vance urma să fie…
