De ce este periculos să porți șlapi. Medicii trag un semnal de alarmă


Medicii ortopezi avertizează că purtarea frecventă a șlapilor poate cauza dureri de călcâi, deformări ale degetelor și afecțiuni precum fasciita plantară, mai ales din cauza lipsei de susținere adecvată, informează Daily Mail.

Șlapii, unul dintre cele mai populare tipuri de încălțăminte de vară, pot avea consecințe negative asupra sănătății picioarelor, avertizează medicii ortopezi.

Utilizarea frecventă este asociată cu dureri de călcâi, deformări ale degetelor și afecțiuni precum fasciita plantară.

Doctorul Mike Daniels, ortoped din Baltimore, a declarat vede frecvent pacienți care poartă șlapi subțiri și plați pe tot parcursul verii. Aceștia ajung să se confrunte cu dureri intense în zona călcâiului și tensiuni musculare la nivelul gambei.

Fasciita plantară, o inflamație a țesutului de susținere a arcadelor piciorului, este una dintre cele mai comune probleme observate.

Șlapii nu oferă aproape niciun suport pentru picior. Pentru a le…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *