Nicușor Dan, la summitul Flancului Estic din Polonia: șeful statului prezintă strategia României de securitate și apărare

Președintele României, Nicușor Dan, participă joi, 25 iunie, la summitul Flancului Estic desfășurat la Gdansk, în Polonia, unde liderii europeni discută consolidarea securității și apărării pe flancul estic al Uniunii Europene. În intervenția sa, șeful statului va prezenta direcțiile strategice ale României în domeniul apărării și securității, inclusiv dezvoltarea capacităților de apărare. 

Președintele Nicușor Dan Foto: FB

Președintele Nicușor Dan Foto: FB

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

„Agenda reuniunii se va
concentra pe coordonarea între Statele Membre UE din imediata vecinătate a
Federației Ruse în vederea implementării Planului Readiness 2030 și a tuturor
celorlalte instrumente europene destinate sporirii capacității de apărare a
Uniunii și a industriei europene de apărare”
, a transmis Administrația
Prezidențială. 

Preşedintele României va ajunge la summit începând cu ora…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *