Negociatorul-şef iranian Ghalibaf afirmă că Strâmtoarea Ormuz va fi administrată de Iran

Negociatorul-şef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a afirmat luni că condiţiile din Strâmtoarea Ormuz nu vor reveni la nivelurile de dinainte de război şi că această cale navigabilă va fi administrată de ţara sa, potrivit agenţiei oficale de presă IRNA, citată de AFP.

Strâmtoarea Ormuz

Strâmtoarea Ormuz FOTO din satelit NASA

publicitate„); background-position: center center; background-repeat: no-repeat;”>

  „Toată lumea trebuie să ştie că administrarea Strâmtorii Ormuz nu va reveni niciodată la ceea ce era înainte de război”, a declarat Ghalibaf care conduce negocierile cu Statele Unite pentru a pune capăt definitiv războiului din Orientul Mijlociu, conform IRNA, scrie Agerpres.

„Desigur, regulile internaţionale vor fi respectate, dar Iranul va administra Strâmtoarea Ormuz”, a adăugat el.   

Iranul a anunțat intenția de a introduce, în aproximativ două luni, un sistem de taxe maritime pentru navele care tranzitează…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *