„Nu vom vota acest Guvern”

  • Liderul AUR, George Simion, a anunțat că formațiunea nu va vota Guvernul Veștea, criticând actuala formulă guvernamentală și contextul politic.
  • AUR cere schimbări majore la nivel executiv, inclusiv demisia lui Ilie Bolojan, și susține că România se află într-o criză politică și economică profundă.
  • În lipsa voturilor AUR, noul guvern propus de Adrian Veștea riscă să nu atingă majoritatea necesară de 233 de voturi în Parlament.

George Simion a declarat luni că, în cazul în care Guvernul condus de Adrian Veștea va fi învestit în Parlament, acesta nu va beneficia de sprijinul parlamentarilor Alianței pentru Unirea Românilor.

Liderul AUR a susținut că România traversează „cea mai mare criză economică, socială și politică din ultimii 30 de ani” și a afirmat că este nevoie de „reconciliere națională” și de implicarea formațiunii sale în susținerea unui executiv capabil să gestioneze…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *