Premierul desemnat al Ungariei, Péter Magyar, a ajuns sâmbătă la clădirea Parlamentului pentru a depune jurământul de învestire, punând capăt celor 16 ani de guvernare ai lui Viktor Orbán.
Partidul de centru-dreapta Tisza, condus de Magyar, a învins formațiunea naționalist-populistă Fidesz a lui Orbán luna trecută, câștigând mai multe voturi și mandate parlamentare decât orice alt partid din istoria post-comunistă a Ungariei, potrivit AP.
Victoria oferă partidului Tisza o majoritate de două treimi în Parlament, ceea ce îi permite să modifice multe dintre politicile care i-au adus lui Orbán reputația de lider autoritar de extremă dreapta în rândul criticilor săi, să combată presupusa corupție și să schimbe dinamica politică din Uniunea Europeană, unde fostul premier a blocat frecvent decizii importante prin dreptul de veto.
Sâmbătă, Magyar a venit la Parlament alături de 140 de reprezentanți ai partidului său, care…
