Putin a anunțat intrarea în serviciu a rachetei Oreșnik. Aceasta va fi desfășurată în Belarus

Președintele rus Vladimir Putin a anunțat vineri că Rusia a lansat producția celei mai noi rachete hipersonice ale sale, reiterând planurile de a O desfășura în aliatul Belarus până la sfârșitul acestui an, relatează AP.

Putin și Lukașenko pe Insula Valaam FOTO EPA-EFE

Avându-l alături pe președintele Belarusului, Alexandr Lukașenko, pe insula Valaam (nord-vest), lângă Sankt Petersburg, Putin a declarat că armata a selectat deja siturile de desfășurare în Belarus pentru racheta balistică cu rază intermediară de acțiune Oreșnik.

„Pregătirile sunt în desfășurare și, cel mai probabil, le vom finaliza înainte de sfârșitul anului”, a declarat Putin, adăugând că prima serie de rachete Oreșnik și sistemele aferente au ieșit deja din producție și au intrat în serviciu.

Rusia a folosit pentru prima dată această rachetă împotriva Ucrainei în noiembrie, când a lansat arma pe atunci experimentală asupra unei fabrici…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *