Industria petrolului, record de poluare în 2024. Avertismentul Băncii Mondiale

Arderea inutilă a
gazelor de către industria combustibililor fosili a generat în 2024 o cantitate
uriașă de poluare, echivalentă cu emisiile anuale ale Franței, arată un raport
al Băncii Mondiale
. Experții cer măsuri ferme.

Industria combustibililor fosili, cifre record de poluare. FOTO: arhivă

Industria
combustibililor fosili a emis anul trecut în atmosferă 389 de milioane de tone
de carbon în plus, prin arderea inutilă a gazelor, potrivit unui raport
publicat de Banca Mondială. Această practică, pe care autorii raportului o
consideră „o risipă enormă”, a generat aproximativ aceeași cantitate de energie
ca întreaga Franță într-un an.

Arderea gazelor,
precum metanul, apare în timpul extracției petrolului, iar în unele situații
este utilizată pentru siguranța lucrătorilor, reducând presiunea acumulată,
metoda fiind folosită la scară largă în numeroase state, pentru că este mai
ieftină decât captarea, procesarea și…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *