Țineți-vă banii la saltea, schimbați-vă economiile în euro!


Economiștii ne recomandă să avem bani la saltea și să schimbăm o parte din economii în euro. Banii cash sunt buni pentru zile negre.

Banii de pe card nu o să mai fie de folos în vremuri tulburi, spun economiștii. Moneda euro s-ar putea vinde cu 6 lei până la finalul anului, avertizează experții.

„Cu banii cash în buzunar, ești mai cumpătat”, au spus clienții unui supermarket intervievați de reporterii Kanal D. Din cauza fluctuațiilor,  un cuplu deja a făcut economii cu bani lichizi în lei și în euro.

Alții sunt mai ezitanți din cauza sumelor mici și spun „nu schimbăm banii, nu avem atât de mulți bani încât să ne dea afară din casă”, deși putem începe prin a economisi sume mici.

„În cazul unui blocaj bancar sau pană de curent ca-n Spania, putem să apelăm la banii cash pe care îi avem. Vorbim de liniște psihică că poți apela la acele sume de bani pe care îi ai la saltea”, a spus…

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *