Prestigiosul Centru pentru Studii Estice (OSW) de la Varșovia a realizat o amplă analiză a obiectivelor de politică externă a României în ultimii 35 de ani, ajungând la concluzia că, deşi țara are un mare potențial, nivelul scăzut de ambiție a dus la rezultate sub cele așteptate de la cel mai mare stat din Europa de Sud-Est.
România mare potențial în materie de politică externă dar nu îl valorifică FOTO Shutterstock
„În ciuda potențialului ei, politica externă a României pare a fi foarte pasivă și lipsită de ambiții înalte”, spune autorul studiului, Kamil Calus.
În opinia sa, România nu a încercat să modeleze situația din imediata sa vecinătate, nu a arătat ambiție de a prelua rolul informal de lider regional şi nu a inițiat (sau nu a avut capacitatea să o facă) niciun format de cooperare care să se adreseze dincolo de membrii Uniunii Europene şi ai NATO din apropiere. Excepția o reprezintă Republica Moldova, pe…
